Budki lęgowe dla nietoperzy Wildlife Garden
Nietoperze – fakty i mity
Zawsze istniały mity na temat nietoperzy. Wiele osób kojarzy je z horrorami i wampirami, podczas gdy inni są zafascynowani umiejętnością latania i nawigacji. Nietoperze w rzeczywistości stanowią jedną czwartą z około 4000 gatunków ssaków na ziemi i żyją w prawie wszystkich środowiskach poza regionami polarnymi, które są zbyt zimne. Wśród nietoperzy są zarówno świetni lotnicy, jak i gatunki słabiej latające. Europejskie gatunki osiągają prędkość od 50 km/h . Nie wszystkie gatunki nietoperzy potrafią chodzić. Niektóre przesuwają się jedynie po gałęziach wisząc głową w dół
Nietoperze są zwykle podzielone na dwie główne grupy: mikro- i mega- nietoperze , z których ostatnie nie istnieją w Europie. Wszystkie gatunki żyjące w Szwecji, skąd pochodzą dostępne w TeGusta.pl domki dla nietoperzy, żywią się owadami, podczas gdy w innych krajach istnieją nietoperze spożywające owoce, nektar, ryby, żaby, a nawet krew. Tylko trzy spośród 1100 gatunków na świecie to nietoperze wampiry. Te, które zostały zauważone żyją tylko w Ameryce Południowej i Środkowej.
Gdzie żyją nietoperze?
Wiele osób kojarzy nietoperze z jaskiniami, ale równie często można je znaleźć na otwartych przestrzeniach, chociaż nie zbyt otwartych, ponieważ zwierze ryzykuje, że zostanie odkryte przez wrogich drapieżników.
Nietoperze wolą latać w pobliżu krzaków czy drzew, ponieważ łatwiej jest się tam poruszać oraz jest dużo owadów. Dorosła samica może zjeść do 5000 komarów w ciągu jednej nocy.
Nietoperze często można zobaczyć latające blisko latarni ulicznych, szukających owadów ściągniętych światłem lampy. Latem często można je znaleźć pod mostami i wieżami kościelnymi, budkami lęgowymi i strychami.
Rok z życia nietoperza
Jesienią samce szukają samic. Następnie zaczynają szukać ciemnych, wilgotnych miejsc o temperaturze 0-5 stopni, w których mogą hibernować w okresie od października do marca, kiedy brakuje żywności. Podczas hibernacji nietoperze tracą około jednej trzeciej do jednej czwartej swojej masy ciała.
Podobnie jak ptaki wędrowne, niektóre nietoperze lubią przemieszczać się na południe w okresie zimowym. Niektóre latają na długich dystansach, podczas gdy inne latają zaledwie kilka kilometrów.
Nietoperze przychodzą na świat późną wiosną. W tym czasie samice tworzą tzw. kolonie rozrodcze, w których rodzą i wychowują swoje młode. Kolonie takie mogą liczyć od kilku do kilkuset osobników, zależnie od gatunku. Samce natomiast żyją w tym czasie samotnie. Samica rodzi zwykle tylko jedno młode w roku, zaś bliźniaczki lub trojaczki należą do rzadkości. Nietoperze mogą żyć do późnej starości, dożywając nawet 30-40 lat.
Zmysły nietoperza
Nietoperze mają wiele dobrze rozwiniętych zmysłów. Nawigują za pomocą echolokacji, co oznacza, że wysyłają fale dźwiękowe, a następnie znajdują drogę przez interpretację echa. Ponieważ te fale dźwiękowe są bardzo wysokie, są też bardzo krótkie. Oznacza to, że nietoperze nie widzą nas, dopóki nie są bardzo blisko. Zdarza się więc, że czasami latają nieprzyjemnie blisko.
Nietoperze mogą również odróżnić ekstremalnie niskie częstotliwości, co pozwala im zlokalizować owady, które mogą złapać.
Wiele osób uważa, że nietoperze są ślepe, ale to nieprawda. Ponieważ echolokacja działa najlepiej na krótkim dystansie, nietoperze wykorzystują swego wzroku podczas latania na dłuższych dystansach.
Gatunki nietoperzy
Najczęściej spotykane gatunki nordyckich nietoperzy to: Brown Long-Eared Bat, Northern Bat, Common Noctule, Particoloured Bat, Daubenton’s Bat, Piggy Pipistrelle, Brandt’s Bat oraz Whiskered Bat.
Nietoperze są zwierzętami chronionymi
Nietoperze są ważnym elementem różnorodności biologicznej, ale w ostatnich latach ich liczba spada. Sześć gatunków nietoperzy jest zagrożonych, częściowo wskutek drenażu jezior i cieków wodnych. Wszystkie szwedzkie gatunki są zatem chronione i nie mogą być zabijane, chwytane ani przenoszone bez specjalnego pozwolenia.
Nietoperze nie budują gniazd ani innych schronień, lecz korzystają z już istniejących kryjówek, przy czym wybierają przede wszystkim miejsca ciepłe i zaciszne. Kryjówkami zajmowanymi przez kolonie rozrodcze są najczęściej strychy lub inne zakamarki budynków oraz dziuple drzew, a często również budki o specjalnej konstrukcji, wieszane na ścianach budynków lub pniach drzew.
Ten wspaniały i oryginalny domek dla nietoperza nie tylko sprawi, że Twój ogród będzie prezentował się jeszcze piękniej, ale także przyciągnie do niego całkiem nowych i ciekawych mieszkańców.
Nietoperze idealne na komary
Jeśli masz szczęście, że masz nietoperze w swoim ogrodzie, nie będą ci już więcej przeszkadzać komary! Nietoperze jedzą bardzo duże ilości komarów. Pojedynczy nietoperz może zjeść aż do 5 000 komarów w ciągu tylko jednej nocy. Nietoperze często mają swoje gniazda w wydrążonych drzewach. Jeśli brak jest naturalnych miejsc gniazdowych, nietoperze chętnie wprowadzą się do specjalnie zainstalowanej w ogrodzie budki lęgowej dla nietoperzy.
Powody dla których warto instalować domek dla nietoperzy?
Instalacja budek dla nietoperzy ma wiele zalet. Jedną z nich jest stworzenie im domu. Kilka gatunków nietoperzy lubi mieszkać w pustych drzewach, ale przy tak niewielkiej dostępności tego rodzaju schronienia, skrzynia – budka jest dobrą alternatywą. Dobrze jest zainstalować kilka budek w jednym miejscu, ponieważ nietoperze w większości żyją w koloniach, a to oznacza, że mogą się przeprowadzać, jeśli są zagrożone lub coś im przeszkadza.
Kolejną zaletą jest to, że nie nietoperze nie będą musiały wchodzić do twojego domu i budować gniazda na strychu. Potrzebują tylko jednego centymetra, żeby dostać się do środka.
Gdzie umieścić budkę lęgową dla nietoperza?
Gniazdo nietoperzy powinno znajdować się na wysokości od trzech do czterech metrów nad ziemią i powinno mieć łatwo i wyraźnie widoczny otwór w dnie, tak aby nietoperz z łatwością mógł się do niego dostać. Na zewnątrz nie może być więc żadnych gałęzi. Najlepiej, aby budka lęgowa znajdowała się na południowej ścianie, ale nie w palącym słońcu.
Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie życie toczyło się przez cały rok, umieść w nim także domki dla ptaków, czy hotele dla owadów.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.