cart 0
karmniki i budki lęgowe

Dlaczego warto zainstalować budkę lęgową

Dodany przez TeGusta w Porady i inspiracje TeGusta 11 lutego 2019 r. | Brak komentarzy

Sezon ogrodowy zbliża się wielkimi krokami. Pora zatem pomyśleć o wystroju ogrodu – czy jeśli wolicie – zielonego salonu, w którym lada moment zaczniemy spędzać wolne chwile. To także okazja aby zadbać o naszych małych przyjaciół, tak aby przyzwyczajone do naszego ogrodu przez okras zimowego dokarmiania, pozostały z nami na dłużej i zamieszkały w naszym ogrodzie.

Budki lęgowe i karmniki dla ptaków

TeGusta.pl poleca karmniki i budki lęgowe – zaprojektowane przez specjalistów ornitologów i opatentowane drewniane karmniki i domeki dla ptaków Wildlife Garden

Budka lęgowa dla ptaków – którą wybrać?

Mały, stojący karmnik dla ptaków jesienią i zimą, a wiosną i latem budka lęgowa. Wykonany z drewna domek przypominający Szwedzkie domki jednorodzinne. Można postawić na paliku lub powiesić na drzewie lub ścianie budynku.
Ogrodowy Produkt Roku 2006 w Szwecji. Idealne rozwiązanie na cały rok!

Budka lęgowa dla małych ptaków

Domek zaprojektowany został dla małych ptaków jak wróble czy sikorki, które mają specyficzne lęgowe potrzeby. Te ptaki potrzebują dużo światła dziennego oraz poczucia bezpieczeństwa; dlatego domek należy umieścić blisko ziemi, najlepiej w pobliżu krzewów, chroniących gniazdo przed drapieżnymi ptakami i kotami.

Co to jest budka lęgowa

Budka lęgowa czy jeśli wolicie skrzynka lęgowa to specjalnie przygotowana konstrukcja, najczęściej wykonana z drewna i przeznaczona na gniazda. Najbardziej znane są te dla ptaków, ale występują także budki dla nietoperzy, szerszeni i innych zwierząt mających trudności ze znalezieniem w środowisku przekształconym przez człowieka odpowiedniego miejsca na gniazdo.

Kiedy i jak montować domki dla ptaków

Budkę lęgową typu należy wieszać na wysokości około 3 metrów (lub wyżej), najlepiej na pniach drzew lub ścianach budynków, tak aby były stabilne. Należy pamiętać przy tym, aby budka nie była wystawiona na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych (unikamy montażu skrzynki otworem wlotowym w kierunku południowym). Istotne jest również, aby w pobliżu wlotu nie znajdowały się żadne gałęzie, mogące służyć jako podparcie dla drapieżników (koty, kuny, czy sroki mogą sięgnąć z takiej gałęzi do wnętrza budki i splądrować lęg).

Przyjmuje się, że minimalny odstęp między budkami dla małych ptaków tego samego gatunku, powinien wynosić 20 – 30 metrów. Jednak im bardziej różnorodne środowisko (drzewa liściaste, dużo krzewów, zbiorniki wodne, polany i inne), a co za tym idzie możliwość wyżywienia ptaków, tym więcej gatunków ptaków i większe zagęszczenie lęgowe przypada na metr kwadratowy powierzchni, a tym samym większej ilości budek lęgowych.

Budki można wieszać przez cały rok, jednak najlepiej od jesieni do końca zimy. Im dłużej skrzynka wisi, tym większe szanse na jej zajęcie.

Budki lęgowe koniecznie trzeba czyścić. Ma to nie tylko na celu dłuższą żywotność domku, ale także, a może przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia ptakom.

Ptaki znoszą do swoich gniazd bardzo dużo materiałów biologicznych (traw, gałęzi), a także pożywienia. W gniazdach wykluwają się pisklaki. Taka różnorodność przyciąga także nieproszonych gości, którzy mogą zagrozić naszym małym przyjaciołom. Niezbędne jest zatem czyszczenie budek.

Takie czyszczenie można wykonać tylko w określonym terminie: od 16 października do końca lutego. Poza tym okresem budki traktowane są jako siedliska ptaków, a zatem podlegają ochronie prawnej i nie wolno wybierać z nich gniazd. Jeśli prace porządkowe przeprowadzimy jesienią, z czystych budek będą mogły skorzystać ptaki nocujące w nich zimą.

Inne rodzaje budek lęgowych w naszym sklepie internetowym:

Domki dla nietoperzy

Instalacja budek dla nietoperzy ma wiele zalet. Jedną z nich jest stworzenie im domu. Kilka gatunków nietoperzy lubi mieszkać w pustych drzewach, ale przy tak niewielkiej dostępności tego rodzaju schronienia, skrzynia – domek dla nietoperza jest dobrą alternatywą. Dobrze jest zainstalować kilka budek w jednym miejscu, ponieważ nietoperze w większości  żyją w koloniach, a to oznacza, że ​​mogą się przeprowadzać, jeśli są zagrożone lub coś im przeszkadza.

Kolejną zaletą stosowania domków dla nietoperzy jest to, że nie będą musiały one wchodzić do twojego domu i budować gniazda na Twoim strychu.

Hotele dla owadów

Hotele dla owadów to doskonały pomysł na zapewnienie bioróżnorodności w naszym ogrodzie, a także zwiększenie szans na zapylenie roślin. Niektóre gatunki owadów budzą się już wczesną wiosną i szukając pożywienia zaczną zapylać roślin wcześniej niż pozostałe owady. Dzięki temu szanse na duże zbiory np. owoców rosną z każdą zajętą przez owady budką. Dlatego polecamy na przykład domek dla pszczół lub domek dla motyli.

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz